عفونت های مجاری ادراری

تحقیق و بررسی عفونت های مجاری ادراری


عفونت هاي مجاري ادراري


عفونت هاي مجاري ادراري

مقدمه

عفونت هاي مجاري ادراري يكي از مشكلات و معضلات بهداشت عمومي همه كشورها بخصوص جهان سوم مي باشد. ارگانيسم هاي متعدد مانند ويروس ها ،‌باكتري ها ، قارچ ها و انگل ها عفونت مجاري اداري ايجاد مي نمايند و باكتري ها شايع ترين آن هستند (۱، ۲ ،‌۳ ، ۴) تصوير بر اين بود كه با كشف داروهاي ضد باكتريايي مشكل درمان بيماريهاي عفوني بشر حل شود ولي بعد از گذشت نه چنان طولاني، ظهور گونه هاي مقاوم به داروها و افزايش آن اين اميد به نااميدي بدل شد ولي با تداوم كوشش و تلاش به كشف داروهاي جديد مانند كوتريموكسازول و جنتامايسين ، سفالوتين و سفالوسپورين با نسل هاي جديد منجر شد. باكتري هايي ماند آنتروياكترياسه آ ، استافيلوكك ها، سالمونلاها، شيگلاها ، كليسئلا، اتتروباكتر، سيتروباكتر، ادوارد سيئلا، سراتيا،‌پسودوموناس ها ، كلاميدياها و مايكوپلاسماها عامل عفونت مجاري ادراري هستند كه E.Coli مهمترين عامل بخصوص در خانم ها مي باشد (۳ ، ۵).

عوارض ناشي از عدم درمان يا بد درمان عفونت مجاري ادراري منجر به از كارافتادگي كليه و در خانم هاي حامل منجر به تولد نوزادان كم وزن،‌نارس و يا سقط مي شود؛ لذا تشخيص و درمان مناسب و به موقع آن از اهميت خاص برخوردار مي باشد (۶، ۷، ۸) . هدف اين تحقيق بررسي ميزان فراواني عامل عفونت هاي مجاري ادراري، مقاومت و حساسيت آنها با آنتي بيوتيك هاي مورد تجويز جامعه پزشكي و نقش سن و جنس در فراواني اين بيماري مي باشد.


عفونت مجاري ادراري (Urinary tract infeetions)

تعريف عفونت مجاري ادراري (Definition)

عفونت هاي مجاري ادراري ساليانه ميليون ها انسان را مبتلا مي كند كه ميزان شيوع آن از عفونتهاي تنفسي بيشتر است. در سال ۱۹۹۷، پزشكان ، ۸-۳ ميليون نفر انسان مبتلا به عفونت مجاري ادراري گزارش كردند (۶). در ابتلا به عفونتهاي مجراي ادراري زنان نسبت به مردان مستعدتر مي باشند؛ زيرا هم اطلاعات كم دارند و هم طول مجاري ادراي آنان كوتاه بوده و به وسيله باكتري هاي روده اي آلوده مي گردند. يك زن در طول زندگي ممكن است ۵ بار به UTI مبتلا گردد كه در زمان حاملگي بيشتر است. UTI در مردان كمتر معمول است؛ ولي وقتي به عفونت مجاري ادراري متبلا شدند بيماري در آنها خيلي جدي است. سيستم اداري تشكيل شده است از :‌كليه ها ، حالب ها ، مثانه و پيشابراه، كليد اصلي اين سيستم كليه ها هستند. لوله هاي باريكي بنام حالب وجود دارند كه ادرار را از كليه به مثانه مي برند. افراد ميان سال در روز ۱-۵/۰ ليتر ادرار مي كنند كه مقدار ادرار بستگ به مايعات و غذاها دارد كه فرد مصرف مي كند (۳،۴،۶،۹،۱۰،۱۱).

چگونگي ابتلا به عفونت مجاري ادراري (How getting UTI)

ادرار استريل است و عفونت هنگامي رخ مي دهد كه ميكروارگانيسم از لوله هاي گوارشي به ابتدا پيشابراه بچسبد و شروع به تكثير نمايد. عامل بيشتر عفونتهاي مجاري ادراري Ecoli است كه بطور معمول در كولون زندگي مي كند. در بيشتر موارد باكتري ابتدا در پيشابراه شروع به رشد مي كند. عفونت محدود به پيشابراه را urethrist گويند وقتي باكتري به مثانه مهاجرت و باعث عفونت مثانه شد را ›غسفهفهس گويند. اگر عفونت سريعا درمان نشود باكتري ممكن است به حالب ها رفته و كليه ها را به عفونت مبتلا نمايد كه در اينصورت به آن Pyelonephritis و ميكروارگانيسم هاي كلاميديا و مايكوپلاسما مي توانند در مجاري تناسلي مردان و زنان عفونت مجاري ادراري ايجاد نمايند. كلاميديا ومايكوپلاسما برخلاف E.Coli ميتوانند به مجاري تناسلي رفته و عفونت مجاري تناسلي – ادراري نيز ايجاد نمايند؛ كه هر دو عفونت نيازمند درمان مي باشند. در مردان غدد پروستات موادي تشرح مي كند كه رشد باكتري را كاهش مي دهد. در هر دو جنس سيستم ايمني از عفونت جلوگيري مي كند با وجود اين محافظت ها، هنوز هم به عفونت مبتلا مي شويم (۱۱،۱۲،۱۳).

عوامل مؤثر بر عفونتهاي مجاري ادراري

(Factors affecting on urinary tract infections)

عوامل متعددي در ايجاد عفونتهاي مجاري ادراري دخالت دارند كه مهمترين آنها عبارتند از: سن (AGE)

عفونت مجاري ادراري (UTI) در سنين سه ماهگي در مردان بيشتر از زنان است. نسبت ميزان شيوع باكتريوري مشخص در بين دختران محصل قبل از مدرسه و بعد از آن ۲/۱% و در حاليكه در بين پسران نسبت ۳/۱% است (۱۴).


 


نوشته عفونت های مجاری ادراری اولین بار در کافه فروش. پدیدار شد.

دانلود مستقیم فایل

به شما بازدید کننده محترم پیشنهاد میکنیم برای دانلود مقالات بیشتر به سایت اصلی ما مراجعه کنید کلیه مقاله ها به صورت اشتراکی و تایید شده در سایت قرار گرفته و همگی به صورت کامل می باشند ، پس از پرداخت هزینه محصول می توانید به مقاله دسترسی پیدا کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل از قسمت ارتباط با مدیریت سایت با ما در ارتباط باشید ./themes/default/images/download.gif مشاهده اطلاعات کامل این محصول
ADS Here !!!