بررسی کانی کائولینیت در معدن زنوز

بررسی کانی کائولینیت در معدن زنوز


این پروژه به بررسی کانی کائولینیت از نظر خواص میزان تولید اکتشاف و استخراج در ایران و سایر نقاط جهان و همچنین کاربرد آن در صنایع مختلف می پردازد و به طور مشخص بر روی این کانی در معدن کائولن منطقه زنوز در آذربایجان شرقی می پردازد.


چکیده 1

مطالعات اکتشافی و زمین شناسی کائولن در ایران 2

کانسارهای هوازده (کانسارهای برجای مانده) 3

کانسارهای سولفاتار Solfatara 5

کائولن‌های رسوبی 6

زمین شناسی و پراکندگی کانه در ایران 9

بررسی وضعیت کائولن در ایران وجهان 12

سرامیک‌سازی 14

نسوز 17

کاربرد شیمیایی: 19

تولیدکنندگان کائولن در ایران 28

کارخانه کائولن شویی زنوز 29

الف ـ فرآیند تولید 29

ب ـ مراحل شستشو کائولن درخط تولید 30

ج ـ مراحل مختلف تولید کائولن تغلیظ نشده معدن زنوز 31

د- مصارف گوناگون کائولن فرآوری شده کارخانه زنوز 33

کارخانه کائولن شویی گناباد 34

کارخانه معدن فرآور 35

بیولوژی و تاثیرات زیست محیطی کائولن 62

منابع و ماخذ : 65


چکیده

این پروژه به بررسی کانی کائولینیت از نظر خواص میزان تولید اکتشاف و استخراج در ایران و سایر نقاط جهان و همچنین کاربرد آن در صنایع مختلف می پردازد و به طور مشخص بر روی این کانی در معدن کائولن منطقه زنوز در آذربایجان شرقی می پردازد.


مطالعات اکتشافی و زمین شناسی کائولن در ایران

با بررسی مناطق پتانسیل‌دار کائولن مشاهده می‌گردد، مناطق آباده، طبس، شاهین دژ، اهر، سمیرم، شهرکرد، یزد، زنوز، میانه، زنجان، ساوه، سمنان، تهران و قزوین از مناطق مستعد جهت سرمایه‌گذاری در زمینه اکتشاف هستند. از دلایل انتخاب مناطق فوق می‌توان به میزان ذخیره کیفیت، سرمایه‌گذاری در زمینه اکتشاف هستند. از دلایل انتخاب مناطق فوق می‌توان به میزان ذخیره کیفیت، وجود امکانات زیربنائی نسبتاً مناسب و امکان استقرار وجود کارخانجات مصرف‌کننده کائولن در مناطق فوق اشاره نمود.

در برنامه‌ریزی جهت اکتشاف بعنوان اولین قدم پیشنهاد می‌شود اکتشاف تفصیلی از 60 منطقه ذکر شده در صفحات قبل صورت پذیرد. از آنجائی که بعلت محدودیت‌های اعتباری، شروع عملیات در کلیه مناطق مورد اشاره امکان‌پذیر نمی‌باشد، مناطقی همچون آباده، زنوز، میانه که مطالعات مقدماتی بیانگر ذخیره احتمالی مناسب در آنها بوده و توجهات کافی جهت اکتشاف تفصیلی بر روی آنها موجود است می‌تواند مدنظر قرار گیرد.

چنانچه در طبقه‌بندی کانسارهای کائولن، کانه‌زائی در زمان و مکان و اصولاً‌خاستگاه آنها مد نظر باشد، می‌توان آنها را به سه گروه تقسیم کرد که عبارتند از :

کانسارهای کائولن بر جا مانده

کانسارهای کائولن رسوبی

کانسارهای کائولن گرمابی


براساس تقسیم بندی دیگری ذخایر کائولین به انواع ذخایر هوازده، ذخایر گرمابی، ذخایر حمل شده و ذخایر دیاژنزی تقسیم می شوند.

کانسارهای اولیه کائولن:

کانسارهای کائولن اولیه در جا بوسیله تجزیه و دگرسانی برخی کانی‌ها مانند فلدسپات یا سیلیکات‌های آلومینیوم دیگر و تبدیل آنها به کائولینیت تشکیل می‌شوند. کانسارهای کائولن اولیه براساس نحوه تشکیل آن به سه نوع زیر تقسیم می‌شوند:


٭ کانسارهای هوازده Weathering

٭ کانسارهای گرمابی Hydrothermal

٭ کانسارهای سولفاتار Solfatara


کانسارهای هوازده (کانسارهای برجای مانده)

سنگهای غنی از آلومینیوم نظیر شیلها، آرکوزهای غنی از الکالی فلدسپات، آذرین فلدسپاتوئید دار (نفلین سینیت)، بازالت کالک آلکالن و آلکالن، گرانیت های فوق آلومینیوم و… در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب در سطح زمین تحت تأثیر هوازدگی شیمیایی واقع شده و تغییرات زیادی در ترکیب شیمیایی و کانی شناختی آنها ایجاد می شود. آب کافی و دمای مناسب موجب رویش گیاهان شده و در نتیجه PH آب کاهش می یابد. پایداری کانیهای متشکله سنگها متفاوت بوده و نوع تغییرات آنها نیز یکسان نیست.

عوامل مهم و مؤثر در تشکیل ذخایر کائولین هوازده عبارتند از:

آب و هوای گرم و مرطوب، کاهش PH آب، سنگ مادر غنی از آلومینیوم، بالا بودن خلل و فرج و درزه و شکستگی در سنگ، پایین بودن سطح آبهای زیرزمینی، زمان کافی، بالابودن میزان آبی که در سنگ جریان داشته است و شست و شو و حمل کاتیون ها.


نوشته بررسی کانی کائولینیت در معدن زنوز اولین بار در میهن فایل پدیدار شد.

دانلود مستقیم فایل

به شما بازدید کننده محترم پیشنهاد میکنیم برای دانلود مقالات بیشتر به سایت اصلی ما مراجعه کنید کلیه مقاله ها به صورت اشتراکی و تایید شده در سایت قرار گرفته و همگی به صورت کامل می باشند ، پس از پرداخت هزینه محصول می توانید به مقاله دسترسی پیدا کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل از قسمت ارتباط با مدیریت سایت با ما در ارتباط باشید ./themes/default/images/download.gif مشاهده اطلاعات کامل این محصول
ADS Here !!!